Pradžia / bronchitas / Akišveitė vaistinė (Euphrasia officinalis)

Akišveitė vaistinė (Euphrasia officinalis)

Vaistinis augalas - Akišveitė, vaistinė (Euphrasia officinalis)Vaistinės akišveitės auga natūraliose pievose ir ganyklose, dažniausiai karbonatų turinčiame dirvožemyje. Šie augalai nuo senų laikų vartojami akių ligoms gydyti. Iš to ir kilęs jų pavadinimas. Akišveitės yra neaukštos žolės su gana smulkiais plaukuotais lapais. Žiedai balti su violetinėmis ir geltonomis dėmėmis, kartais rausvi.

Auginimas

Akišveitės yra pusiau parazitiniai augalai, todėl jas galima auginti tik tarp kitų žolių, iš kurių šaknų jos gauna vandens ir kitų maisto medžiagų. Galima pamėginti pasėti sode, kur išlikęs natūralios pievos lopinėlis.

Sudėtis

Akišveltėse randama taninų (dėl to jos turi sutraukiamųjų savybių), antiseptinėmis savybėmis pasižyminčių iridoidų, kurie taip pat slopina uždegimus. Jose yra fenolių (slopinančių bakterijų augimą ir dauginimąsi), eterinių aliejų, flavonoidų ir dervų.

Gydomosios savybės

Dėl sutraukiamųjų savybių akišveičių preparatais nuo seno gydomos akių ligos. Kompresais gydomi blakstienų folikulų uždegimas (miežis), ragenos ir junginės uždegimas (konjunktyvitas). Jie taip pat nuramina sudirgintas ir ašarojančias akis. Akišveičių preparatų dažnai būna losjonuose akims gydyti ir gydytojų skiriamuose akių lašuose.

Islandijos liaudies medicinoje iš akišveičių išspaustomis sultimis gydomos įvairios akių ligos. Škotijos aukštumose gyvenantys žmonės seniau gamindavo preparatus iš akišveičių ir pieno, plunksna juos užtepdavo ant skaudamų ar sudirgintų akių vokų.

1994 m. ispanų mokslininkai nustatė, kad uždegimus slopina akišveitėse esantys iridoidai. Akišveičių taninai padidina atsparumą infekcijoms, nes sutraukia audinius ir kraujagysles, o fenoliai slopina bakterijų augimą ir dauginimąsi.

Akišveičių antpilas vartojamas kaip vidiniai vaistai gydant įvairias atopines akių ligas. Juo taip pat gydomi kvėpavimo takų uždegimai, sloga, vidurines ausies infekciniai uždegimai, sinusitas.

Britanijoje akišveičių žolės dedama į vadinamąjį vaistažolių tabaką. Bronchitu sergantys ir tokį mišinį rūkantys rūkaliai gauna kvėpavimo takų uždegimą malšinančių medžiagų.

Naudojamos dalys

Visa antžeminė augalo dalis (žolė)

  • Akišveites skinamos per visą žydėjimo laikotarpį – nuo liepos iki rugsėjo mėn.
  • Augalai nupjaunami arba nukerpami truputį virš žemės paviršiaus ir džiovinami.
  • Iš akišveičių gaminami nuovirai, tinktūros, antpilai ir akių losjonai.

PARUOŠIMAS IR DOZAVIMAS

Vidiniam vartojimui

GYDANT peršalimo ligas

TINKTŪRA

Į stiklinę vandens įlašinkite 5 lašus, gerkite 2-3 kartus per dieną. Jeigu nepagerėja, padidinkite dozę iki 15-40 lašų, gerkite kas 3-4 val.

ANTPILAS

Į puodelį verdančio vandens įpilkite kaupiną arbatini šaukštelį akišveičių. Palaikykite kelias minutes ir nukoškite. Gerkite 1-2 kartus per dieną po puodelį antpilo.

Išoriniam naudojimui

GYDANT blakstienų folikulų uždegimą (miežį), traiškanojančias, pavargusias, ašarojančias akis, konjunktyvitą

AKIŲ LOSJONAS, LAŠAI, KOMPRESAS

Tinkamų preparatų galima įsigyti tik vaistinėse ir vartoti pagal gydytojo nurodymus.

JEIGU SVEIKATA NEPAGERĖJA, PASITARKITE SU GYDYTOJU

ĮSPĖJIMAI

  • Akių ligas gydykite akišveičių preparatais tik pasitarę su gydytoju.
  • Jeigu vartojate akišveičių preparatus akims gydyti, lauke nešiokite tamsius akinius.
  • Negalima vartoti akišveičių preparatų nėščiosioms ir žindyvėms.
  • Per didelė preparato dozė gali sukelti akių perštėjimą ar uždegimą, gali pasunkėti kvėpavimas, atsirasti pykinimas, nemiga, sutrikti orientacija.

Taip pat skaitykite,

Vaistinis augalas - Aguona birulė (Papaver rhoeas)

Aguona birulė (Papaver rhoeas)

Aguonos birulės yra vienmečiai, dažniausiai žiemkenčiai augalai, apaugę standokais šereliais ir vasarą pasipuošiantys skaisčiai raudonais ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *