Pradžia / uždegimai / Bijūnas vaistinis (Paeonia officinalis)

Bijūnas vaistinis (Paeonia officinalis)

Vaistinis augalas - Bijūnas (Paeonia officinalis)Krūminis bijūnas (Paeonia suffruticosa), Puikusis bijūnas (Paeonia lactiflora)

Didžiuliai, puošnus bijūnų žiedai būna skaisčiai raudoni, raudonai violetiniai arba balti. Įvairiu rūsių bijūnai yra daugiametės žolės, kartais neaukšti krūmai su tamsiai žaliais plunksniškais lapais. Liaudies medicinoje bijūnų preparatai vartojami labai seniai. Mokslinis genties vardas Paeonia kilęs iš graikų dievo, gydytojų globėjo Peono (Paeon). Dažniausiai vaistams naudojami iš storų šakniastiebių pagaminti preparatai. Japonų ir kinų medicinoje bijūnai populiarūs nuo neatmenamų laikų.

Auginimas

Bijūnai sodinami į derlingą, vandeniui laidų dirvožemį, gerai saulės apšviečiamoje vietoje, bet auga ir silpname pavėsyje. Sunkiai pakenčia persodinimą.

Sudėtis

Puikiuosiuose bijūnuose (Paeonia lactiflora) randama peoniflorino (monoterpenų glikozido). Krūminiai bijūnai (Paeonia suffruticosa) sukaupia nemažai fenolinių junginių ir jų glikozidų, tokių kaip sufrutikozidas. Vaistiniuose bijūnuose esama peonino (eterinio aliejaus), taninų ir dervų.

Gydomosios savybės

Vaistinių bijūnų preparatai turi raminamųjų savybių, todėl vartojami esant nerviniam dirglumui ir jaudrumui. Preparatai veikia simpatinę nervų sistemą, kuri valdo nevalingus organizmo veiksmus, todėl numalšinami žarnyno lygiųjų raumenų spazmai.

Bijūnų preparatai sutraukia kraujagysles, todėl jais gydomas hemorojus ir venų išsiplėtimas. Jais taip pat gali būti gydomi mėnesinių skausmai, jie vartojami išnykus mėnesinėms. Kartais bijūnų šaknys maišomos su kitais vaistiniais augalais, pavyzdžiui, paprastaisiais kiečiais arba tikraisiais žvaigždanyžiais, ir iš mišinio gaminami vaistiniai preparatai.

Puikiųjų bijūnų, kaip ir vaistinių bijūnų, preparatai veikia raminamai, atpalaiduoja spazmus. 2001 m. kinų mokslininkai nustatė, kad peoniflorinas, kurio randama puikiuosiuose bijūnuose, slopina krešulių susidarymą. Be to, jų preparatai malšina uždegimus, todėl gali būti vartojami gydant reumatą ir slopinant kitus uždegimus. Peoniflorinas taip pat veiksmingai gydo egzemą.

Krūminiuose bijūnuose randamas junginys peonolas naikina bakterijas ir slopina krešulių susidarymą kraujagyslėse. Taivano mokslininkai 2001 m. paskelbė, kad šis junginys smarkiai malšina lūpų pūslelinę sukeliančių virusų dauginimąsi.

Naudojamos dalys

Šaknys

  • Šaknys kasamos vėlai rudenį, spalį ir lapkritį. Tinka ne jaunesnių kaip ketverių metų bijūnų šaknys.
  • Nuplautos šaknys išdžiovinamos, susmulkinamos. Iš jų gaminami antpilai ir nuovirai.

PARUOŠIMAS IR DOZAVIMAS

Iš bijūnų šaknų pagamintais preparatais, tokiais kaip nuovirai, tinktūros arba antpilai, gali būti gydomas reumatas, žarnyno ir skrandžio ligos, mėnesinių sutrikimai. Išoriškai jie naudojami sergant atopine egzema ir reumatu. Būtina žinoti, kad bijūnų preparatus galima vartoti tik gydytojui arba labai prityrusiam fitoterapeutui skyrus ir griežtai nurodytomis dozėmis.

JEIGU SVEIKATA NEPAGERĖJA, PASITARKITE SU GYDYTOJU.

ĮSPĖJIMAI

  • Bijūnų preparatus galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
  • Per didelė šaknų preparatų dozė gali sukelti skrandžio ir žamyno uždegimą.
  • Nėščiosioms ir žindyvėms bijūnų preparatų vartoti negalima.

Nepatariama vaistus gaminti namų sąlygomis.

Taip pat skaitykite,

Fikusas skiautėtalapis (Ficus carica)

Fikusas skiautėtalapis (Ficus carica)

Skiautėtalapiai fikusai daug kartų mirtimi Biblijoje. Savaime šie medžiai auga Viduržemio jūros regione. Senovės Graikijoje ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *