Pradžia / uždegimai / Ciberžolė daržinė (Curcuma longa)

Ciberžolė daržinė (Curcuma longa)

Vaistinis augalas - Ciberžolė daržinė (Curcuma longa)Savaime atogrąžų kraštuose paplitusios, plačiai kai kuriose Azijos, Afrikos ir Karibų jūros šalyse auginamos daržinės ciberžolės yra daugiamečiai augalai. Lancetiški smailūs lapai užauga iki 70 cm ilgio. Vasarą iš kero vidurio išauga žemas žiedynstiebis su puošniais žiedais. Šakniastiebis ritinio pavidalo, dažnai su pirštų pavidalo išaugomis. Jų vidus ryškiai geltonas. Šakniastiebiai maloniai kvepia, šiek tiek aitraus skonio. Sumalti ciberžolių šakniastiebiai plačiai naudojami maisto produktams dažyti.

Auginimas

Daržines ciberžoles galima dauginti sėklomis ir šakniastiebių dalimis. Sėklos sėjamos rudenį, šakniastiebiai sodinami pavasarį. Gerai auga drėgname, vandeniui laidžiame dirvožemyje. Ciberžolėms reikia labai daug saulės šviesos, daugiau kaip 15 C temperatūros, drėgno oro. Vidutinio klimato kraštuose galima auginti tik šiltnamiuose ir oranžerijose.

Sudėtis

Dažinių ciberžolių šakniastiebiuose yra įvairių kurkuminoidų, kurie jiems suteikia būdingą spalvą. Jų preparatai slopina uždegimus. Šakniastiebiuose gana daug eterinio aliejaus.

Gydomosios savybės

Daržinių ciberžolių šakniastiebių preparatų skiriama apetitui ir virškinimui gerinti, skrandžio rūgštingumui padidinti, taip pat sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis. Nustatyta, kad ciberžolėse esančios medžiagos apsaugo kepenų ląsteles, o eteriniai aliejai skatina tulžies skyrimąsi. Mokslininkai nustatė, kad kurkuminoidai stipriai slopina uždegimus. Dėl to tradicinis jų preparatų vartojimas visiškai pateisinamas. Jais gydomas reumatas, artritas, egzema, astma, žvynelinė ir kitos uždegiminės ligos. Ciberžolių šaknų preparatai turi antioksidadnių savybių, naikina bakterijas, manoma, kad mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujo krešumą. Dėl to jie gali būti naudingi gydant kraujagyslių ligas.

Naudojamos dalys

Šakniastiebiai

Šakniastiebiai kasami žiema, kai augalai ramybes būsenos. Jie supjaustomi į gabalėlius, apverdami ir džiovinami.

Fitoterapijoje naudojami iš daržinių ciberžolių šakniastiebių pagaminti milteliai, tinktūros, kartais gaminami antpilai.

PARUOŠIMAS IR DOZAVIMAS

Vidiniam vartojimui

GYDANT virškinimo sutrikimus

ANTPILAS

Į puodelį verdančio vandens įberkite 1 g šakniastiebiu miltelių. Uždenkite, palaikykite 5-10 min, nukoškite. Gerkite po 2-4 puodelius per diena.

TINKTŪRA

(1 dalis žaliavos, 5 dalys 70 proc alkoholio) Į stiklinę vandens įlašinkite 20 lašų. Gerkite po kiekvieno valgio.

JEIGU SVEIKATA NEPAGERĖJA, PASITARKITE SU GYDYTOJU.

ĮSPĖJIMAI

  • Didelis kiekis ciberžolių preparatų gali dirginti skrandį, sukelti pykinimą.
  • Ciberžolių preparatų negalima vartoti kartu su kraujo krešumą mažinančiais vaistais.
  • Jeigu tulžies nutekėjimas sutrikęs dėl latako nepereinamumo, ciberžolių preparatų vartoti negalima.

Taip pat skaitykite,

Vaistinis augalas - Aguona birulė (Papaver rhoeas)

Aguona birulė (Papaver rhoeas)

Aguonos birulės yra vienmečiai, dažniausiai žiemkenčiai augalai, apaugę standokais šereliais ir vasarą pasipuošiantys skaisčiai raudonais ...

Komentaras

  1. Ne daržinė ciberžolė, o dažinė, nes turi geltono dažo. Jos toks oficialus pavadinimas.
    lt.wikipedia.org/wiki/Dažinė_ciberžolė

    Visuose šaltiniuose Dažinė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *