Pradžia / uždegimai / Medetka, vaistinė (Calendula officinalis)

Medetka, vaistinė (Calendula officinalis)

Vaistinis augalas - Medetka (Calendula officinalis)Vaistinės medetkos yra kultūriniai augalai, kilę iš Viduržemio jūros srities. Jos jau daug amžių auginamos daržuose ir gėlynuose dėl grožio, kaip prieskoniniai ir vaistiniai augalai. Senovės romėnai medetkų dėdavo į sriubą, nes tikėta, kad jos stipnna dvasią. Medetkų stiebas tvirtas, briaunotas, gausiai šakotas, apaugęs minkštais lapais, o nuo birželio mėn. iki pirmųjų šalnų augalai skleidžia geltonus ar geltonai oranžinius graižus.

Medetkos lengvai dauginamos sėklomis. Jos sėjamos pavasarį į gerai išpurentą, neutralios ar šarminės reakcijos dirvožemį. Tinka saulėta ar truputį pavėsinga vieta.

Medetkų žieduose yra flavonoidų, karotenoidų pigmentų, kurie žiedams suteikia būdingą spalvą, eterinio aliejaus, kuriame gausu triterpenoidų. Manoma, kad triterpenoidai labai veiksmingai slopina uždegimus ir lemia medetkų gydomąsias savybes.

Gydomosios savybės

Nuo senų laikų išoriškai naudojamais medetkų preparatais buvo gydomos odos ligos (niežulys, įtrūkimai), žaizdos, nudegimai, vabzdžių įgėlimai. Dažnai šių augalų preparatų dedama į kosmetikos priemones. Medetkų žiedų preparatais rekomenduojama gydyti infekcines burnos ertmės ligas.

Daugybe atliktų tyrimų patvirtinta, kad medetkų preparatai ne tik veiksmingai slopina uždegimus, naikina bakterijas, bet ir puikiai gydo virusų bei parazitinių organizmų sukeltas ligas. Italijoje 1994 m atliktais tyrimais nustatyta, kad augaluose esantys triterpenoidai yra svarbiausia uždegimus slopinanti veiklioji medžiaga. Bandymai patvirtino, kad šie junginiai mažina tinimą, kurį sukelia skysčių kaupimasis audiniuose.

Medetkos vertinamos dar ir dėl to, kad jų preparatai stabdo kraujavimą ir malšina raumenų spazmus.

Naudojamos dalys

Žiedai (graižai)

  • Medetkų graižai skinami nuo birželio mėn. iki rudens, kai tik išsiskleidžia. Džiovinami nuo saulės spindulių apsaugotoje, gerai vėdinamoje sausoje patalpoje.
  • Iš džiovintų medetkų žiedų gaminami tepalai, kompresai, skalavimo skysčiai.
  • Rečiau medetkų žiedų antpilas arba tinktūra vartojami kaip vidiniai vaistai.

PARUOŠIMAS IR DOZAVIMAS

Išoriniam naudojimui

GYDANT suskirdusią odą, žaizdas, vabzdžių įgėlimus, nudegimus saulėje

KOMPRESAS

Į 1 l verdančio vandens įberkite 5 g džiovintų graižų. Palaikykite 5 min., nukoškite. Ant pažeistos vietos 3 kartus per dieną dėkite antpilo kompresą.

GYDANT burnos infekcines ligas

SKALAVIMO SKYSTIS

Paruoškite antpilą kaip ir kompresams. Palaikykite, kol atvės ir bus drungnas. Skalaukite 3 kartus per dieną.

JEIGU SVEIKATA NEPAGERĖJA, PASITARKITE SU GYDYTOJU.

ĮSPĖJIMAI

  • Vidinius medetkų preparatus galima vartoti tik pasitarus su fitoterapeutu ar gydytoju.

Taip pat skaitykite,

Fikusas skiautėtalapis (Ficus carica)

Fikusas skiautėtalapis (Ficus carica)

Skiautėtalapiai fikusai daug kartų mirtimi Biblijoje. Savaime šie medžiai auga Viduržemio jūros regione. Senovės Graikijoje ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *